Що таке розстрочка – як вона працює

Нестача коштів часто змушує людей купувати необхідні дорогі речі у кредит. Банки розробляють нові види кредитних програм, які на перший погляд здаються дуже привабливими. Проте у разі несплати щомісячного внеску фінансові організації виставляють чималі штрафи та пені. Набагато зручнішим способом купівлі товару є розстрочка. Багато великих торгових підприємств пропонують своїм клієнтам скористатися схемою оплати вартості товару частинами. Проте важливо купити в розстрочку правильно, про що ми і будемо говорити в цій статті.

У чому різниця між кредитом та розстрочкою – що краще

Відмінність між кредитом і розстрочкою дуже істотна, хоча багато хто не бачить принципової різниці. Це тому, що часто під виглядом розбивки платежів магазини пропонують оформити банківський кредит із нульовим першим внеском. Тобто в угоді бере участь третя сторона. Слід чітко усвідомити, що означає купити у розстрочку, щоб не реагувати на прийоми менеджерів. Відмінність двох способів оплати покупок частинами випливає з їх визначення:

 • Розстрочка — право відшкодовувати повну вартість товару рівними частками у певний проміжок часу.
 • Кредит банку – сума, що надається фінансовими організаціями у борг під відсотки на придбання.

Основною відмінністю є обов’язок виплачувати відсотки банку за кредит, що дещо збільшує первісну ціну товару. Тому купити мотоблок в розстрочку значно вигідніше ніж у кредит. Проте існують інші відмінні риси в цих угодах.

У чому суть розстрочки

Поняття розстрочка визначається Цивільним кодексом, де зазначено, що правочин здійснюється шляхом розподілу платежів за часом із внесенням обумовленої суми. Послуга чи товар надаються покупцеві після укладання договору. При вчиненні правочину слід враховувати його особливості.

 • Договір розстрочки може бути укладений при покупці будь-яких товарів, проте найчастіше це дорогі речі. Наприклад, ви можете купити планшет в розстрочку. 
 • Угода не передбачає додаткових внесків, наприклад виплати відсотків. Але часто продавці страхують свої ризики, трохи завищуючи вартість послуг або товарів.
 • В угоді беруть участь дві сторони – продавець та покупець, які заздалегідь обговорюють усі умови. Деякі пункти можна змінити і після укладання договору, але лише за взаємною згодою.
 • При складанні документа про розстрочку платежу у ньому зазначаються терміни та розміри виплат, які у сумі відповідають ціні товару.
 • Внесення початкового внеску вважається обов’язковим, зазвичай це 20-30% від повної вартості речі, що купується. Проте наразі існують спеціалізовані сервіси, через які ви можете взяти товар у розстрочку без першого внеску. 

Інтереси учасників угоди відбиваються у складеному договорі. У документі зазначаються умови та терміни виплат, а також деякі нюанси. Наприклад, уточнюється, як можна повернути товар, якщо у ньому виявлено дефект. Законом не прописано особливих вимог до таких угод, тому договір містить більше пунктів, спрямованих на мінімізацію ризиків продавця. Покупець до виплати всієї суми вважається не власником, а користувачем придбаного майна. Продавець має право повернути собі товар, якщо до обумовленого терміну друга сторона не виплатить усю вартість. Такі ж наслідки можуть виникнути у разі пропуску проміжних внесків.

У разі, коли покупець перестав здійснювати виплати після погашення 50% повної вартості товару, сторони повинні спільно вирішити, яким чином повернути суму, що залишилася.

Головним моментом при розгляді питання, що означає розстрочка, є врахування того факту, що такі відносини регулюються Цивільним кодексом. Тобто свої інтереси покупець може відстояти лише за допомогою звернення до суду. Тоді як умови кредитних банківських договорів регулюються банківськими установами. Це основна відмінність кредитів від розстрочки.

Що потрібно для оформлення

Усі умови підписання договору про виплату вартості товару рівними частками визначає продавець. Іноді для отримання розстрочки достатньо просто пред’явити паспорт. Але деякі продавці цікавляться доходами, працевлаштуванням, сімейним становищем, тому виникає потреба збирання додаткових довідок.

Для оформлення купівлі з розбивкою платежів укладається договір, у якому прописані такі пункти:

 • особиста та контактна інформація обох сторін;
 • зобов’язання продавця та покупця;
 • вартість продукції, що купується;
 • величину та строки виплат внесків;
 • відповідальність сторін.

Найпоширенішою вимогою до документів у продавця є пред’явлення паспорта та ідентифікаційного номеру. Миттєва розстрочка у більшості випадків є найкращим варіантом придбати певний товар чи навіть послугу. А спеціалізовані сервіси можуть зробити цей процес для вас ще більш простим та доступним.